PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ ZNOJEMSKO A PODYJÍ SLOVÁCKO PÁLAVA A LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ BRNO A OKOLÍ ČESKÁ REPUBLIKA HLAVNÍ STRANA OKRES BLANSKO OKRES VYŠKOV OKRES BRNO-MĚSTO OKES BRNO-VENKOV OKRES HODONÍN OKRES BŘECLAV OKRES ZNOJMO ČESKÁ REPUBLIKA
Neděle 26.09.2021
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Jihomoravský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Jihomoravský kraj
Jihomoravská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
FOLKLÓR A TRADICE
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Dyjavánek vstupuje... do stejné řeky

Vánoční ohlédnutí za uplynulým rokem

Nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky. Tato věta známého filozofa je brána všeobecně jako neměnné dogma. Novoroční ohlédnutí za činností dětského folklorního souboru "Dyjavánek" v roce 2004 mi tento výrok zpochybnilo.

Protože v lednu jsme se vydali (jako už mnohokrát) Gránickým údolím na Hradiště. Udolali jsme úspěšně "ledovou horu", která je lemována Křížovou cestou, abychom za odměnu zhlédli pohyblivý Betlém v klášteře Sv. Hypolita a jako projev poděkování zahráli a zazpívali řádovým sestřičkám, které se obětavě o tento objekt starají.

Pololetní vysvědčení zůstala bez ohlasu rodičů, neboť ještě týž den odpoledne s batohy, zimní výstrojí a buchtou od maminky nastupovaly děti do autobusu a netrpělivě vyhlížely vesničku Radostín, kam jely už podruhé. Bude, nebude? A byl! Radost v Radostíně, sníh po kolena, vše se opakovalo. Milé přijetí, lumpárny na sněhu, závody na saních i stezka odvahy. Vystoupení pro místní občany i chalupáře v malebné hospůdce s kachlovými kamny bylo odměněno potleskem a šlehačkové poháry za odměnu chutnaly stejně dobře jako ty loňské.

V jarním období se opakovala tradiční vystoupení pro starší spoluobčany, na velikonoční besídce, kde jsme zatancovali handicapovaným dětem z Dětského centra, jsme opět barvili vajíčka, pletli žíly, vystřihovali zajíčky. A se stejnou pravidelností se opakovaly zkoušky, napětí před vystoupeními, "sladká" úleva, když jsme se líbili. A opět se musely došívat kroje, protože sukně byly nad kolena a kalhoty nad kotníky.

A podruhé přišla pozvánka od paní profesorky Jenčkové na týdenní soustředění do Kameničné, což je vesnička u Žamberka (pro historiky zajímavost - byl zde vybudován první Královský vodovod, tentokrát na dvoře). Týden utekl a nikdo z nás nemohl uvěřit, že se loučíme podruhé. Vzpomínky zůstaly. Spaní na peci, ulepené pusy od čerstvě natočeného medu, nakupování v místním "supermarketu", s milým názvem Konzum, posezení u ohně, snídaně pod širým nebem, večery bez televize. Opět se objevily plakáty vlastnoručně vyrobené dětmi, které zvala na naše vystoupení v místním "kulturáku". A všude nás, tak jako vloni, doprovázel věrný kamarád, pejsek Ferda, s kterým prý po našem odjezdu, nebyla opět "žádná řeč". Manželé Jenčkovi, velký dík, neboť již podruhé jsme byli všichni ubytováni zdarma.

Po sv. Anně, kdy bývá chladno zrána, jsme se rozjeli na letní prázdninové soustředění. Kampak? No přece ke stejné řece Želetavě do Jindřichova. Nepodnikli jsme sice "Cestu kolem světa" (i když vloni se vydařila), ale do kufrů a batohů si děti kromě plavek a opalovacích krémů přibalily i šálu, rukavice a čepice, protože motto soustředění "Bude zima, bude mráz" nás doprovázelo po celou dobu tábora. "Zimu" v srpnu s námi sdíleli vedoucí a děti z folklorního souboru "Kyjovánek" z Kyjova. A že k zimě patří Vánoce, nechyběla štědrovečerní večeře, rozdávání dárků, putování k Svaté rodině, koledy a silvestrovská diskotéka.

Na vědomost se dává, že se ve Znojmě koná velká sláva, hlásá vyvolávač. Branami města vstupuje historický průvod tradičního "Znojemského vinobraní." A protože nám bylo po "Kyjovánku" smutno, v programu pro návštěvníky jsme vystoupili společně.

Čas plynul jako voda v řece a po křtu mladého vína na sv. Martina přišla zanedlouho doba adventní. "Čas radosti a veselosti" je název koncertů, kde jsme již po léta hostem v programu, který tvoří děti z různých speciálních škol. Prosincová vystoupení v domech s pečovatelskou službou, koncerty pro rodiče i veřejnost, na pozvání souboru "Ostravica" jsme si "odskočili" do Frýdku - Místku a než jsme se rozloučili před Vánocemi, putovali jsme jako každým rokem na "zlatou" neděli do stodoly u Stehlíků k živému Betlému, kde tvoříme část programu. Rodiče "svatého" dítěte za ta léta již známe, pouze malý Ježíšek se rok co rok v jesličkách střídá (posledně spinkala na slámě půlroční Verunka). Domácí vánočka, horký čaj, svařené víno, setkání se sousedy, známými, zkrátka lidská soudržnost.

Po putování Tří králů i my putujeme i letos opět na Hradiště...

A co si přát do nového roku? Hodně zdraví, abychom mohli ještě mnohokrát vstoupit do jedné řeky.

Anna Bulová

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 04.04.2005 v 12:59 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA