PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ ZNOJEMSKO A PODYJÍ SLOVÁCKO PÁLAVA A LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ BRNO A OKOLÍ ČESKÁ REPUBLIKA HLAVNÍ STRANA OKRES BLANSKO OKRES VYŠKOV OKRES BRNO-MĚSTO OKES BRNO-VENKOV OKRES HODONÍN OKRES BŘECLAV OKRES ZNOJMO ČESKÁ REPUBLIKA
Čtvrtek 28.03.2024
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Jihomoravský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Jihomoravský kraj
Jihomoravská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
FOLKLÓR A TRADICE
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Hanácké Slovácko, zde žiji, zde jsem...

Tisková zpráva - Hustopeče 26. 2. 2012- Necelou třicítku účastníků z Hustopečí, Brna, Němčiček, Šakvic přivítal seminář o Hanáckém Slovácku realizovaný Hustopečskou Chasou v rámci projektu "Hustopeče v pohybu" za podpory Nadace Vodafone Česká republika.
Hanácké Slovácko je součástí Moravského Slovácka, tvoří region přechodný mezi Hanou a Slováckem. Jeho převážná část se rozkládá v severozápadní části okresu Břeclav a několika obcemi zasahuje také do okresu Brno-venkov a Hodonín. Rozděluje se podle krojových typů na část severní a jižní.
"Název Hanácké Slovácko je, dalo by se říci, názvem umělým, vytvořeným J. Klvaňou v druhé polovině 19. století. Obyvatelstvo samo sebe někam zařazovalo spíše výjimečně, a když už, tak se považovali spíše za "Hanáky" nebo "Slováky". K jakési renesanci etnografického uvědomění teprve až v posledních letech. Mladá generace přijala název Hanácké Slovácko za svůj a považuje se tedy za Hanácké Slováky" říká přednášející lektor Pavel Košulič.
Účastníci projektu se nejvíce zajímali nejen o geografické vymezení regionu, ale i o kroje a jejich rozdíly v jednotlivých částech regionu a obcích.
"V části severní je dominantním znakem ženského kroje silně naškrobený krajkový stojatý límec a bílé plátěné pikové kalhoty u chlapců. Vesta (kordula) jak mužská tak ženská je vyrobena obvykle z červeného sukna. V některých obcích na severu severní části (okolí např. Násedlovic) se dodnes udržely korduly černé. Dívčí sukně je obvykle brokátová ale opět se můžeme setkat s jinými materiály. V části jižní je u kroje ženského límec také velmi silně naškrobený, leží však na ramenou a dívčí kordulka je vyrobena ze stejného materiálu jako sukně tj. brokátu. Dominující barvou mužských krojů je černá nebo velmi tmavě modrá, ovšem s výjimkou několika obcí v okolí Velkých Bílovic, kde se nosí kalhoty sice soukenné, ale barvy žluté" popisuje Košulič.
Zpestřením celého programu byla také ukázka tanců - Zavádky a Skočné.
"V současné době secvičujeme repertoár tanců v rámci tanečního kroužku, který také realizujeme v rámci projektu a připravujeme se na vystoupení. V rámci dalšího semináře se budeme věnovat velmi detailně kroji, jeho správnému oblékání a nošení. V březnu zahájíme také dlouhodobou kampaň, kterou plánujeme oslovit zvláště starší generaci, nicméně, ochutnat ji, v pravém slova smyslu, mohou všichni zájemci. Detaily zatím nemohu prozradit" láká Jan Blažek, vedoucí projektu.

Posláním občanského sdružení Hustopečská chasa je udržovat a rozvíjet lidové tradice, kulturu, kroje a řemesla. Sdružení zahájilo svou činnost v roce 2003 kdy skupina mladých lidí ve věku 15 - 22 let prostřednictví komunitního rozvoje a rozsáhlých aktivit směřovaných k zapojení místní komunity pomohla k návratu hustopečského kroje a postupnému obnovování zapomenutých tradic. V současné době má Hustopečská chasa 48 členů ve věku od 15 do 35 let.

Kontakty:
Miroslav Prchal, tel.: 775 246 953, e-mail: prchal@girasole.cz. PR a propagace, kontakt pro tisk
Jan Blažek, tel.: 776 678 403, e-mail: blazekhust@gmail.com, vedoucí projektu

Projekt "Hustopeče v pohybu"
Hanácké Slovácko
Hanácké Slovácko

Jan Blažek
Hustopečská Chasa, tel.: 776 678 403

DALŠÍ INFORMACE: Hanácké Slovácko
Zveřejněno 27.02.2012 v 12:17 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA