PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ ZNOJEMSKO A PODYJÍ SLOVÁCKO PÁLAVA A LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ BRNO A OKOLÍ ČESKÁ REPUBLIKA HLAVNÍ STRANA OKRES BLANSKO OKRES VYŠKOV OKRES BRNO-MĚSTO OKES BRNO-VENKOV OKRES HODONÍN OKRES BŘECLAV OKRES ZNOJMO ČESKÁ REPUBLIKA
Pátek 05.09.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Jihomoravský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Jihomoravský kraj
Jihomoravská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
FOLKLÓR A TRADICE
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Děti v Kovářově vodily medvěda

Ve čtvrtek 18. února se sešly děti z Kovářovánku, aby opět po roce předvedly masopustní Obchůzku s medvědem. Masopustní veselí sice končí před popeleční středou, jenž byla den předem, ale jelikož měly děti minulý týden prázdniny a nestačily vše připravit, tak obchůzku provedly na tak zvaný "pytlový čtvrtek".
A proč právě pytlový? Protože se dojídají zbytky z masopustních hodů a všecko všecičko co zbude se sní, tedy "zpytluje".

Po ustrojení do masek, nalíčení a zkoušce veselé písničky maškary předvedly svůj výstup a vodění medvěda žákům ze třetí třídy a následně navštívili prvňáčky. Tam se některé děti trošíčku bály velkého huňáče, ale hned zjistili, že je to dobračisko a tak si ho ti nejstatečnější také pohladily. Masopustní průvod se pak vydal na cestu obcí a směřoval do mateřské školy, kde také tento den probíhalo maškarní veselí. Jakmile Kovářovánek dorazil do školky, mrňousové v maskách si posedali na lavičky a pozorně se svými učitelkami sledovali medvěda a poslouchali rozvernou písničku za hudebního doprovodu dud, bubínku a činelů. Masky tancovaly a zpívaly, medvěd dováděl a všem se masopustní výstup líbil. Medvědářka opět prováděla chlupáče, ten ukazoval co dovede a dokonce i tlapu statečným dětem podával. Masky byly obdarovány sladkostmi a ještě před odchodem se všichni společně na památku vyfotografovali.
Kovářovánek, dětský foklorní soubor
Ze školky směřoval průvod ještě do několika stavení, kde na všechny čekaly pravé masopustní koblihy a další sladkosti. Cestou si masky ještě zahrály na probíhanou a nechybělo ani závěrečné skolení medvěda, které je již tradičně součástí této dětské masopustní obchůzky.
Kovářovánek, dětský foklorní soubor

manželé Milan a Pavla Škochovi
Foto: Milan Škoch, momentky z Obchůzky s medvědem
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarovan.cz, www.jfos.cz

Zveřejněno 19.02.2010 v 01:29 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA