PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ ZNOJEMSKO A PODYJÍ SLOVÁCKO PÁLAVA A LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ BRNO A OKOLÍ ČESKÁ REPUBLIKA HLAVNÍ STRANA OKRES BLANSKO OKRES VYŠKOV OKRES BRNO-MĚSTO OKES BRNO-VENKOV OKRES HODONÍN OKRES BŘECLAV OKRES ZNOJMO ČESKÁ REPUBLIKA
Úterý 22.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Jihomoravský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Jihomoravský kraj
Jihomoravská NEJ
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační služby
Průvodcovské služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Klub českých turistů
Sport a relaxace
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Agroturistika
Vinařská turistika
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
FOLKLÓR A TRADICE
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Hory a pohoří
Vodní toky a plochy
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Výroba dlabaných nádob [ Lidová řemesla a výrobky ]

Popis technologie:

Štefan Kanaloš pracuje pouze s tradičními nástroji, mezi než patří zejména sekery, teslice, pořízy a různé tvary nožů. Část nářadí zdědil po otci, část si nechal zhotovit u kovářů. Nářadí udržuje v bezvadném stavu, sám říká, že správný nástroj je polovinou úspěchu, kvalitě nástrojů věnuje mimořádnou pozornost, některé tvary nožů si nechal dělat podle svých návrhů. Při práci nepoužívá, ani ke zpracování polotovarů, žádné stroje, sám tuto skutečnost často zdůrazňuje.

Pracuje nejčastěji s dřevem topolovým, osikovým, lipovým a z červené vrby. Výběr dřeva "na stojato" provádí sám, "v lese si musím vybrat správný strom, ve kterém musím vidět už to, co z něho udělám". Sám také kácí a odvětvuje, očištěné kmeny převáží do dílny. Základní tvar výrobku dává ještě před vyschnutím dřeva, pak nechá polotovar volně vysychat a na to provede závěrečnou úpravu. V porovnání s již zmiňovaným filmovým záznamem používá stejné postupy jako jeho otec.

Podle vlastních slov trvá doba od zhotovení polotovaru z mokrého dřeva do jeho konečné úpravy 2 až 3 týdny.

V dílně a také na veřejnosti zhotovuje následující výrobky: dřevěné lžíce, vařečky, naběračky, "bačovské naběračky děrované", necky, vahany, koryta, mísy kulaté. Pokud má dobré topolové dřevo umí vydlabat troky na paření prasete, velké vahany (délka 120 cm). V poslední době rozšířil sortiment o črpáky na žinčicu podle tradičních vzorů, solničky a formy na máslo, k jejichž výrobě však potřebuje jiný sortiment nástrojů. Na přání zákazníků zavedl do sortimentu také kuchyňská prkénka.

Základem jsou ale nádoby a předměty zhotovené z jednoho kusu technikou dlabání pomocí sekery a teslice, "klopačky" s obloukovým ostřím a "škroble" s kruhovým ostřím. Z připraveného špalku potřebné velikosti - podélně rozděleného "klátu", dá sekerou a teslicí předmětu základní tvar kruhový, plochý anebo oválný. Sekerou a teslicí dovede stejně jako jeho otec dát konečný tvar nejen robustním nádobám ( vahan, troky) ale také naběračce nebo lžíci.

Po té dokončí tvar nádoby včetně držadel (u mís a troků) pomocí různě tvarovaných nožů. Nožem také dokončí povrchovou úpravu a výzdobu držadla dřevěné lžíce. Povrch nádob a naběraček upraví a zahladí pořízem. Smirkový papír a prostředky k povrchové úpravě (vosk, lak) nepoužívá. Nádoby nesou na svém povrchu zřetelné stopy po opracování.

Opracovávané polotovary drží v ruce, stolici používá pouze výjimečně, před poškozením oděvu se chrání koženou zástěrou, někdy mívá, v případě poranění kožené chrániče na prsty. Při konečné úpravě pořízem používá pomocnou opěrnou desku.

Díky úzké vazbě na sortiment, který dělal pro ÚLUV, dodržuje tradiční tvarosloví předmětů, držadla náčiní zdobí mělkým vrubořezem tak jak mu to nůž dovolí. Škála výrobků, v poslední době rozšířená z podnětu poptávky o formy na máslo a črpáky, se udržuje v rodové tradici, předávané v mnoha generacích. Neprosazuje a také nedělá dekorativní, samoúčelné výrobky, zdůrazňuje, že výběrem dřeva a jeho povrchovou úpravou jsou určeny k běžnému použití.

Zájem o prezentaci řemesla na veřejnosti a zájem o výrobky jsou důvodem, proč se celý rok věnuje pouze této činnosti.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 24.02.2005 v 12:57 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA